Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj imobil fara intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj imobil fara intabulare

Am un teren cumparat inainte de casatorie pe care am construit dupa casatorie o cabana fara autorizatie si care figureaza ca anexa la impozit.Nu am facut intabulare.Pot sa vand fara semnatura sotului?

Vanzarea trebuie facuta prin act notarial, cu toate cerintele legale in acest sens, cadastru, intabulare, etc, iar sotul, pentru ca-i sot, are drepturi.