avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Lipsa nume in sentinta de divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Lipsa nume in sentinta de divort

Am divortat acum 22 de ani,in cererea de divort am cerut 1) desfacerea casatoriei si 2) revenirea la numele purtat anterior casatoriei.Dupa 22 de ani mi sa spus ca hotararea mea de divort este incompleta,deoarece nu se mentioneaza si capatul 2) de cerere,am cerut de 2 ori in instanta indreptarea greselii si completarea hotararii si am primit respingere definitva.Acum sunt posesoarea unui buletin provizoriu,Intrebarea mea este:Pot da in judecata la Înalta Curte de Casație și Justiție ?
Cel mai recent răspuns: Doina55 , utilizator 18:07, 23 Februarie 2017
Buna seara?
Pe cine sa dati in judecata?
Solicitati ajutorul unui avocat.
pentru faptul ca din vina acelui complet am ajuns in acest necaz
Buna seara,
NU, in nacea situatie nu veti avea castig de cauza.
Va sfatuiesc sa consultati un avocat care sa va sprijine in demersul indreptarii erorii materiale.
adica tot eu sunt buna de cheltuit bani?tot eu trebuie sa bat la usi :(...multumesc ptr raspuns
Stimata doamna,
Cand ati primit sentinta si v-ati dus sa o legalizati de ce nu ati citit-o inainte?
Daca ati avut avocat atunci solicitati-ii lui sa o repare.

Alte discuții în legătură

Recuperare identitate Doina55 Doina55 Ma numesc Doina,am si eu o f mare problema si am nevoie de un sfat.Acum 20(1994) de ani am divortat,in dosarul ptr divort am cerut 2 capete de cerere:1) ... (vezi toată discuția)
Revenirea la numele anterior casatoriei, nume pastrat de la o casatorie anterioara! Meea_M Meea_M Buna ziua, \\"Legea spune Art. 383 Numele de familie după căsătorie (1) La desfacerea căsătoriei prin divorţ, soţii pot conveni să păstreze numele ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui dupa divort cronista54 cronista54 Buna ziua, acum 17 ani am divortat si in hotararea de divort s-a stabilit ca trebuie sa revin la numele dinaintea casatoriei. Am ignorat acest lucru, am ... (vezi toată discuția)