Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parte comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parte comuna

Buna ziua,
Daca un proprietar si-a construit balconul (locuieste la parter)avand autorizatiile necesare,acel balcon face parte din partea comuna?
La calculul cotei-parti indivize nu se includ balcoanele, logiile deoarece ele nnu fac parte din suprafata utila.
balcoanele inchise, si logiile inchise intra in calculul suprafetelor pentru calculul caldurii.
Poate numai daca s-au daramat peretii intre camera si balcon, altfel nu.

In lege nu se precizeaza daca balcoanele sau logiile sunt inchise sau nu, se spune doar ca nu intra in suprafata utila.