Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie fara autorizatie de construire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie fara autorizatie de construire

Va rog mult sa-mi da-ti un sfat cui sa ma adresez daca vecinul meu dupa ce i s-a pus in vedere sa desfiinteze o anexa construita fara autorizatie de construire lipita de gardul de hotar cu terenul meu, o construieste din nou exact pe acelasi loc tot lipita de gardul de hotar, iar apa de pe acoperis se scurge pe terenul meu. M-am adresat Inspectoratul de Stat in Constructii dar imi scrie sa ma adresez primariei, care cu siguranta ca nu v-a lua nici o masura deoarece vecinul a mai construit ilegal fiind sanctionat cu amenda, care a fost achitata de primarie iar constructia nu a fost desfiintata. Cui sa ma adresez in aces caz? Va multumesc
Dv daca doriti sa va materializati interesul,aveti obligatia sa parcurgeti procedura prealabila de sesizare oficiala autoritati
Initial notificati oficial vecinul cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare in ceea ce priveste distanta minima intre constructiile din proprietatea sa si limitele proprietatii=hotar
Daca vecinul este reticent,sesizati oficial concomitent serviciul disciplina in constructii,directia corp control,serviciul urbanism din primarie
Daca primaria nu raspunde in baza sesizarilor adresate acesteia,sesizati oficial consiliul local
Daca la nivel local nu solutionati,in baza dovezilor ca ati parcurs procedura prealabila,sesizati oficial MAI departamentul administratie publica locala