avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... eroare inregistrare cronologica in carnetul de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

eroare inregistrare cronologica in carnetul de munca

Buna ziua,
In timpul verificarii actelor in vederea pensionarii, am sesizat o greseala de inregistrare cronologica in carnetul de munca :
1. data angajarii la Institutul X: 01.09.1975;
2. reincadrat dupa efectuarea stagiului militar: 14.07.1976;
3. plecat in armata: 27.09.1975;
4. lasat la vatra: 30.06.1976;
5. trecut in functia de analist la baza: 19.06.1977.
Cronologic corect ar fi fost:
2. plecat in armata: 27.09.1975;
3. lasat la vatra: 30.06.1976;
4. reincadrat dupa efectuarea stagiului militar: 14.07.1976;
Considerand ca aceasta eroare poate influenta calculul vechimii in munca, va rog sa-mi spuneti cum se poate verifica si,eventual, corecta inregistrarile din carnetul de munca in conditiile in care acesta a fost scanat de catre ITM.

Cu deosebita stima: Rozalia
Ultima modificare: Joi, 11 August 2016
Rozalia99, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:24, 12 August 2016
Carnetele de munca nu au fost scanate de catre ITM, ci de catre Casele de Pensii.

Rectificarea in carnet o poate face fostul angajator in conditiile in care este posibil acest lucru.
Ultima modificare: Joi, 11 August 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Nu va influenteaza cu nimic la calcularea stagiului de cotizare (vechimii in munca).

2. - Nu e nici o eroare, cine citeste inregistrarile din carnetul de munca stie despre ce este vorba.
- Si eu am avut la fel in carnetul de munca si nu a influentat negativ stagiul de cotizare (si era vorba tot de anul 1975).
Ultima modificare: Vineri, 12 August 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizare la bugetul asigurarilor sociale neo21 neo21 Am terminat armata in 1994 iar cartea de munca o am din 1995; de atunci si pana acum niciunul dintre angajatorii la care am lucrat nu a comunicat casei de de ... (vezi toată discuția)
Stagiul militar se calculeaza la vechimea in munca? jericho_girl jericho_girl Am fost incorporat pentru stagiul militar la 19.02.1978, am fost lasat la vatra pe 11.06.1979 si am reluat activitatea pe baza aceluiasi contract de munca la ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am fost incorporat în armată în martie 1984 și ... meirrobert meirrobert Bună ziua, am fost incorporat în armată în martie 1984 și am fost lăsat la vatră în iulie 1985. Precizez faptul că nu am fost încadrat în muncă ... (vezi toată discuția)