Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... eroare inregistrare cronologica in carnetul de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

eroare inregistrare cronologica in carnetul de munca

Buna ziua,
In timpul verificarii actelor in vederea pensionarii, am sesizat o greseala de inregistrare cronologica in carnetul de munca :
1. data angajarii la Institutul X: 01.09.1975;
2. reincadrat dupa efectuarea stagiului militar: 14.07.1976;
3. plecat in armata: 27.09.1975;
4. lasat la vatra: 30.06.1976;
5. trecut in functia de analist la baza: 19.06.1977.
Cronologic corect ar fi fost:
2. plecat in armata: 27.09.1975;
3. lasat la vatra: 30.06.1976;
4. reincadrat dupa efectuarea stagiului militar: 14.07.1976;
Considerand ca aceasta eroare poate influenta calculul vechimii in munca, va rog sa-mi spuneti cum se poate verifica si,eventual, corecta inregistrarile din carnetul de munca in conditiile in care acesta a fost scanat de catre ITM.

Cu deosebita stima: Rozalia
Rozalia99, utilizator
Carnetele de munca nu au fost scanate de catre ITM, ci de catre Casele de Pensii.

Rectificarea in carnet o poate face fostul angajator in conditiile in care este posibil acest lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Nu va influenteaza cu nimic la calcularea stagiului de cotizare (vechimii in munca).

2. - Nu e nici o eroare, cine citeste inregistrarile din carnetul de munca stie despre ce este vorba.
- Si eu am avut la fel in carnetul de munca si nu a influentat negativ stagiul de cotizare (si era vorba tot de anul 1975).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane