Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatii repetate de catre vecina bolnava psihic
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatii repetate de catre vecina bolnava psihic

Buna ziua,

Suntem proprietarii unui apartament in Bucuresti.

Vecina care locuieste deasupra noastra sufera de schizofrenie paranoida si vede gandaci; urmarea: spala apartamentul cu dusul si cu galetile cu apa, provocând inundatii repetate (adica vreo 5 intr-un an).
Inundatiile sunt devastatoare: apa a ajuns pana la intrerupatoare, lumina nu mai functioneaza, tencuiala a cazut in repetate rânduri, mucegaiul a invadat peretii in intregime (pt ca eram plecati pt 3 saptamani, la intoarcere am gasit dezastrul).
Vecinii ( in numar de 35) si administratorul blocului au semnat o petitie catre Primarie, Pompieri, Politie, ramasa fara urmari.
La randul nostru am sesizat de fiecare data Agentia de Asigurari, si am facut petitii catre: Primarie, Pompieri, Politie, Spitalul Obregia (unde este in evidenta).
Mentinonez ca in afara de inundatii, vecina este agresiva, a atacat atat vecinii - aruncând peste ei cu apa clocotita dintr-o galeata - cat si echipajul Politiei cu un cutit, si fiecare internare se desfasoara cu Politie, Pompieri si Ambulanta, cu catuse . Deseori iese pe balcon si urla un discurs; si-a aruncat mobilele si hainele pe fereastra, si acestea sunt si acum acolo, agatate prin copaci)
La solicitarile noastre repetate, Asistenta Sociala s-a deplasat la locuinta dânsei, si ne-a trimis apoi raspuns scris, afirmând ca doamna este in tratament (!). La noi insa nu au venit sa viziteze apartamentul, sa vada in ce hal a ajuns, peretii si tavanul fiind subreziti de atatea inundatii, si sincer va spun ca ne este teama sa nu cada pe noi si sa nu ne imbolnavim de la mucegaiul care a patruns peste tot.
Politia ne-a trimis raspunsul scris: apelati la justitie si la 112.

Va rog sa ne spuneti, ce putem face in aceasta situatie ?

Apartamentul este aproape de nelocuit din cauza umezelii si mucegaiului .(este o munca de Sisif, zugravim, asezam lucrurile, ne inunda, sesizam peste tot, si o luam de la capat ! ) Nu il putem vinde, nu il putem inchiria.

Este lesne de vazut si inteles ca doamna in cauza nu se poate ingriji singura, are nevoie permanenta de ajutor specializat, intr-un centru specializat.
Am explicat organelor abilitate ca ne temem ca intr-o zi va lasa gazul deschis ; este suficient sa-l lase o singura data ca sa produca o tragedie, am primit raspunsuri evazive , nimic concret.

Va rugam sa ne spuneti cum sa iesim din aceasta situatie ?

Ce sanse avem daca o actionam in justitie, avand in vedere ca sufera cu acte in regula de schizofrenie paranoida ?

Va multumim anticipat.
steliana2016, utilizator

1-Inspectorii de la asistenta sociala sunt competenti sa desfasoare cercetari si sa stabileasca concluzii privitor la starea de sanatate a persoanei suferinde
Inspectorii de la asistenta sociala nu au competente in constatarea si consemnarea prejudiciilor generate de inundatiile produse de catre persoanele suferinde
2-
Vecinii ( in numar de 35) si administratorul blocului au semnat o petitie catre Primarie, Pompieri, Politie, ramasa fara urmari.

Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care,in conformitate cu dispozitiile in vigoare reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatriile si fata de terti-inclusiv in instanta
Vecina in discutie nu are apartinatori,rude ?
Precizati ca doamna este in evidenta unitatii medicale de psihiatrie
Fiind cunoscuta drept agresiva verbal si fizic,medicii de la spial ce rau recomandat ?
3-Va confruntati cu situatie delicata care trebuie urgent solutionata,astfel incat sa asigurati tratamentul de specialitate persoanei si concomitent asigurarea sigurantei dv ,a bunurilor proprietatea dv
Eventuala actiune in instanta poate fi de durata si nu va garanteaza hotarare favorabila
4-Pentru solutionare rapida,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sa demareze demersuri oficiale catre autoritatea de protectie a copilului care detine serviciu specializat pentru institutionalizare persoane suferinde
Este situatie ca atat mai delicata si complexa cu cat persoana in cauza este si violenta verbal si fizic
Eventual analizati oportunitatea solicitarii internarii nevoluntare in unitate specializata a doamnei in cauza
Succes !
Ca sa raspund la intrebarile dvs:

Vecina nu are apartinatori, nu are rude. Are un singur fiu suferind de aceeasi boala (schizofrenie paranoida). Fiul ei a locuit cu dânsa , timp in care scandalurile se tineau lant, urlete, tipete, bufnituri. De aprox 1 an fiul dânsei este disparut, nu se stie unde.

Nu am inteles ce spuneti la pct 4: autoritatea pt protectia copilului ?! Doamna in cauza are 71 ani ...

Reprezentantul legal al Asociatiei de locatari ( eu ii spun administratorul blocului...) a facut deja demersuri scrise la Primarie, Politie, Pompieri, Asistenta sociala cu rezultatele pe care le-am spus, adica nimic.

Asistenta sociala a venit in vizita la vecina imediat ce aceasta a fost externata din spital ; fiind inca sub efectul tratamentului, era calma. La intrebarile ei despre inundatiile provocate, vecina a raspuns ca a facut putina curatenie , nimic deosebit. Dar asistenta sociala nu a verificat afirmatiile ei, pt ca, daca ar fi verificat consumul de apa, ar fi vazut ca consuma sute de metri cubi...pentru "putina curatenie".

Trebuie sa stiti ca schizofrenia este o maladie pe care bolnavul o neaga, adica nu are constiinta bolii , ci "restul lumii are ceva cu el" (am intrebat un medic psihiatru).

Spitalul unde este in evidenta ne-a spus ca de fiecare data cand este in criza , trebuie sa sunam la 112 sa o interneze.

Este un cerc vicios, ei o interneaza, o trateaza, ii dau drumul, ajunge acasa, opreste tratamentul si cosmarul reincepe.

Doamna reprezinta un pericol public; chiar nu exista nicio solutie legala pt rezolvarea acestei situatii?!

Exista vreun avocat pe forum care ma poate ajuta cu un sfat?

Va multumesc
steliana2016 a scris:

Nu am inteles ce spuneti la pct 4: autoritatea pt protectia copilului ?! Doamna in cauza are 71 ani ...

Am subliniat in mod special in raspuns ca autoritatea pentru protectia copilului detine un departament special si competent sa cerceteze si sa solutioneze situatiie de genul celei cu care va confruntati
Inspectorii autoritatii au competenta sa realizeze comisie sociala,sa consemneze situatia de fapt existenta si sa desfasoare demersuri pentru institutionalizare persoana suferinda
Dar asistenta sociala nu a verificat afirmatiile ei, pt ca, daca ar fi verificat consumul de apa, ar fi vazut ca consuma sute de metri cubi...pentru "putina curatenie"
.Asistenta sociala nu se ocupa sa solutioneze litigiile intre locatari
Nu avocatul va poate ajuta cu un sfat
Locatarii din imobilul de locuit in comun,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari au dreptul sa desfasoare demersuri catre autoritati pentru constatarea situatiei de fapt si a solutionarii concrete a problemei
Aspectul cu cercul vicios se datoreaza reticentei autoritatilor pentru a se implica in solutionare,datorita sistemului birocratic,datorita lipsei locurilor in unitatile medicale de profil
Am avut in imobil situatie identica,al nostru pe langa alcool,agresivitate verbala si fizica excesiva,depozitare deseuri ,mai avea si hobby-ul piromaniei....dadea foc la ambalaje de plastic,carton,usi ferestre,direct in ceea ce fusese o data apartament
Problema am solutionat-o dupa un an si jumatate de demersuri la toate autoritatile care in final ,dupa ce s-a obtinut o singura semnatura de la serviciul anterior precizat, persoana a fost institutionalizata-traim in Romania unde totul este posibil,avem legi ,avem autoritati -dar care se lasa greu pana sa isi faca treaba,pe pricipiul poate renunta reclamantul...
L nr 230/2007 Art. 17
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament sau spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile sau sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.

Art. 18
In cazurile in care, in cladirile de locuinte, unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari sau chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

In cazul locatarilor suferinzi de afectiuni psihice-fara apartinatori,inclusiv instanta de judecata-in procedura de urgenta ,poate dispune hotarare de institutionalizare a persoanei
ynocentta, utilizator
De vreme ce ati reusit sa o internati, deja un progres, ma mir de ce o lasa afara din spital !?
De vreme ce evident boala ei psihica continua...

Ar trebui spitalizata la cronici, locuri ca Balaceanca, Zam, etc, nu stiu in ce judeti locuiti,...

Probabil o lasa afara din spital sa "interneze" oameni sanatosi care isi fac pensii pe caz de boala, sau altii de care vor sa scape familiile...

Femeia din cum o descrieti sufera clar de schizofrenie paranoida cronica, ar trebui internata intr-un sanatoriu, nu sa o trimita cei de la spital inapoi acasa !
Buna ziua,
noi nu am reusit nimic , asta e problema; ambulanta vine de fiecare data, cu politia, chemata de noi sau de vecini. Dar Doamna in cauza nu intotdeauna deschide usa ! Iar Politia ne-a explicat ca fara mandat, ei nu au niciun drept sa intre peste om in casa. Am asistat la scene in care Doamna urla pe balcon, arunca cu obiecte, si la usa ei domnul doctor de pe ambulanta, domnul politist si administratorul se rugau de ea sa dechida usa.
Uneori o deschide, caz in care e internata si tratata. De cele mai multe ori nu o deschide si scandalul continua.
Pana cand ?! Pana intr-o zi cand va uita gazul deschis sau va ataca pe cineva, asa cum a mai facut-o ...