Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Daca deschid un magazin caritabil, e considerat ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Daca deschid un magazin caritabil, e considerat ONG?

Buna ziua, as dori sa deschid un magazin caritabil, un spatiu mic inchiriat, unde lumea vine si doneaza practic orice doreste, iar obiectele sunt vandute la un pret mic. Din profit sunt ajutate familii nevoiase pe raza judetului in care locuiesc. Am fost la Registrul comertului si mi-au spus ca nu-i nici SRL nici PFA, ca mai repede e un ONG. Dar eu stiu ca ONG-ul e non-profit, ori eu as avea profit, din care as plati chiria pe spatiu si salariul vanzatorului. Va rog sa ma indrumati unde sa-l incadrez!
olcootza81, utilizator
OG 26/2000
art. 48
Asociaţiile, fundaţiile şi federaţiile pot desfăşura orice alte activităţi economice directe dacă acestea au caracter accesoriu şi sunt în strânsă legătură cu scopul principal al persoanei juridice.
acum am inteles, va multumesc!