Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Preluare sold 371
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Preluare sold 371

Buna ziua,

Am preluat o societate cu un stoc marfa de exemplu 40.000 lei. Din pacate dna de dinainte nu tinea evidenta pe cod/produs. Pur si simplu 371 si suma, fara produse. Eu in ianuarie 2016 am luat soldul final din dec 2015,stocul de marfa pentru fiecare produs in parte (de la societate, deoarce se mai tinea stocul intr-un excel) si l-am introdus la mine in program, ulterior am introdus marfa prin produse, cu inregistrare la CMP.
Cum pot regla soldul? la 30.06. am in 371 41.000 lei iar in stocuri inventar 19.000, ceea ce am inregistrat eu anul acesta.
Cum pot face in inventar corect? Stiu sigur ca stocul este corec, dar cum ma reglez cu soldurile.

Multumesc mult!!

Daca este vorba de o gestiune de vanzare cu amanuntul, nu este obligatorie tinerea evidentei cantitativ-valoric ci e suficient doar valoric.

Daca ati preluat stocul la 01/01/2016, de ce nu ati reglat atunci valoarea acestuia iar diferenta gasita lipsa, in urma unei decizii a administratorului, sa fie trecuta pe pierderi sau sa se impute celor vinovati?
Din pacate a fost o societate cu foarte mari problemea, le-am rezolvat, si a amai ramas asta, contul 371.. Ma gandeam sa fac un inventar si sa reglez soldul exact asa cum este ... nu este vanzare cu amanuntul...ce spuneti?

multumesc mult pentru ajutor!