Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Refacere stoc marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Refacere stoc marfa

Buna ziua,

am preluat o societate dar din pacate stocul de marfa este la pamant.

In contul 371 am aprox 112589 lei, dar in balanta materialelor este cu totul si cu totul alta suma.

Societatea preia si marfa cu titlu gratuit, iar eu stiu ca aceasta trebuie introdusa ca o medie a pietii (val de achizitie). La iunie am un stoc facut, un inventar. Cum as putea sa rezolv problema valorii???

Multumesc anticipat!!

O zi superba tuturor!
Este important să stabiliți momentul de la care soldul contului 371 nu este egal cu stocul faptic.Verificați și rezultatele inventarierii anuale dacă inventarul la 31.12.2015 corespundea sau nu cu soldul contului 371.
De la data la care apar diferențe trebuie să punctați fișa contului 371 cu balanța stocurilor:
-intrările
-vânzările
-modificările de preț
-descărcarea contabilă a gestiunii conform vânzărilor
Urmare a acestor verificări veți stabili diferențele care pot fi erori de înregistrare sau minusuri/ plusuri de inventar.
Înregistrările contabile le veți face potrivit reglementărilor contabile (aprobate prin omfp 1802 din decembrie 2014), cap.16, contul 371
[ link extern ]