Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada stimulent insertie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada stimulent insertie crestere copil

Buna seara,
As dori sa ma ajutati, va rog cu urmatoarea intrebare...pe ce perioada se acorda stimulentul de insertie, raportat la noua lege din 1 iulie 2016? Acolo este precizat ca se poate cere cu cel putin 60 zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului. Sotia mea o sa termine concediul postnatal pe 08 septembrie 2016, dupa care se va intoarce le locul de munca. Va primi stimulentul de insertie timp de aproape 3 ani? Daca nu, pe ce perioada se acorda?
Buna seara,Eu m-am angajat cu 3 luni ca copilul sa faca doi ani si am băgat dosar pt stimul de insertie, între timp am demisionat de la locul respectiv de munca si m-am angajat in alta parte imediat. Întrebarea mea este daca am 2 zile nelucrate(fara contract) mai pot beneficia de stimul? Va multumesc
Pentru cele doua zile nu beneficiati de stimulentul de insertie, insa cel mai bine este sa intrebati la ANPIS/AJPIS.
Cornel Vasile, Consilier juridic