Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna ziua! Am si eu o nedumereire legata de o perioada de proba. In urma cu 2 saptamani am aplicat la un job si am vorbit cu cineva din conducere. Acesta mi-a explicat cum sta treaba iar eu am ramas sa vad despre ce este vorba.(in aceeasi zi) Timp de 2 saptamani am mers la job, 9h/zi ca, mai apoi, sa aflu ca nu sunt platit pentru aceste zile. La inceput acesta mi-a spus ca este vorba doar despre o saptamana. Mentionez ca nu am semnat nimic doar am dat o copie de buletin. Cum trebuie sa procedez ?
Chiar daca sunteti in perioada de proba, trebuie incheiat un contract individual de munca.
Nu am incheiat nimic
E simplu de tot : ati muncit la negru. Colegul Iulian Manea v-a explicat foarte clar. Si pentru o ora perioada de proba se incheie, obligatoriu contract individual de munca. Puteti reclama angajatorul la ITM, pentru neintocmirea CIM, si/sau puteti actiona angajatorul in instanta. Poate cu urmatoarea ocazie nu veti mai munci, nici de proba, fara a semna un CIM. Numai bine !
Ezeki a scris:

...... Cum trebuie sa procedez ?

Pentru munca la negru, sesizati ITM-ul din raza caruia are sediu social acel angajator.

Sesizarea va contine datele dvs de idetificare si descrierea situatiei faptice.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca
....
Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat! Nu stiu daca sa il reclam la ITM, voi ce a-ti face ?