Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vânzare mijloc de transport din asociație nonprofit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vânzare mijloc de transport din asociație nonprofit

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
O asociație non-profit (obiect de activitate: ajutorarea bolnavilor de cancer), a cumpărat in luna Octombrie 2015 un autoturism Volvo second-hand cu 5000 €, in ultimele 2-3 luni au început probleme cu costuri destul de serioase, fapt pentru care sa hotărât vânzarea lui. ( autoturismul fiind înmatriculat pe asociație iar cumpărarea a fost din RO de la o persoana fizica).
Întrebare:
Se poate vinde? Din punct de vedere fiscal care ar fi procedura? Se aplica TVA? Daca da trebuie sa ne înregistram la fisc? Pana acum asociația nu a desfășurat activitate economică.
Cu speranța ca voi primi un raspuns, va multumesc mult.
Consider ca vanzarea autoturismului propriu nu se poate considera activitate economica, aceasta facandu-se in scopul inlocuirii lui cu altul mai bun.