avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Buna ziua!
Lucrez in domeniul turismului 12h/zi 2 zile si 2 zile libere si doresc sa imi dau demisia, deoarece sunt pusa sa fac si alte munci inafara celei pentru care am fost angajata, dar in acelasi timp vreau sa plec si in termeni buni cu angajatorii. Care ar fi perioada de preaviz, avand in vedere ca doresc incetarea contractului incepand cu data de 23.09.2016?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:53, 16 August 2016
Cate zile de preaviz aveti prevazute in c.i.m. ?
20 zile lucratoare conform legii nr.53/2003; dar vream sa stiu cum se calculeaza aceste 20 zile...in contract am durata muncii ca fiind 8h/zi, 40h/saptamana...nicidecum 24h/zi
1. Data inceput preaviz : 23.09.2016
Data incetare c.im. : 21 octombrie 2016


2. Daca data incetarii c.i.m. este 23.09.2016, atunci data de inceput a previzului ar fi : 26.08.2016

Preavizul se calculeaza pe zile lucratoare si nu pe zilele cand sunteti de serviciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca ionut_negoita89 ionut_negoita89 Buna ziua va rog mult sa ma lamuriti intr-o problema legata de locul de munca.M-am angajat la o firma particulara in data de 2 mai (am semnat contractul de ... (vezi toată discuția)
Data emitere decizie de concediere cf. art. 65 (1) ela-ela ela-ela Buna ziua, As dori o lamurire asupra urmatorului aspect: In perioada urmatoare la soc. unde activez urmeaza sa se faca concedieri indiv.. Preavizul ar ... (vezi toată discuția)
Commpensare concediu de odihna / zile preaviz Ela87 Ela87 Buna ziua. Lucrez din 27.03.2017 la o firma cu CIM 8h/zi, 40h/ săptămâna,dispuse inegal. In data de 20.06.2017 mi-am dat demisia. Am continuat sa merg ... (vezi toată discuția)