Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Buna ziua!
Lucrez in domeniul turismului 12h/zi 2 zile si 2 zile libere si doresc sa imi dau demisia, deoarece sunt pusa sa fac si alte munci inafara celei pentru care am fost angajata, dar in acelasi timp vreau sa plec si in termeni buni cu angajatorii. Care ar fi perioada de preaviz, avand in vedere ca doresc incetarea contractului incepand cu data de 23.09.2016?
Cate zile de preaviz aveti prevazute in c.i.m. ?
20 zile lucratoare conform legii nr.53/2003; dar vream sa stiu cum se calculeaza aceste 20 zile...in contract am durata muncii ca fiind 8h/zi, 40h/saptamana...nicidecum 24h/zi
1. Data inceput preaviz : 23.09.2016
Data incetare c.im. : 21 octombrie 2016

2. Daca data incetarii c.i.m. este 23.09.2016, atunci data de inceput a previzului ar fi : 26.08.2016

Preavizul se calculeaza pe zile lucratoare si nu pe zilele cand sunteti de serviciu.