avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preavizul mai este valabil daca nu am semnat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preavizul mai este valabil daca nu am semnat contractul individual de munca?

Lucrez de 2 ani ca inginer, insa nu am semnat pana acum nici un contract individual de munca. Doresc sa plec din tara cat mai curand si as vrea sa stiu daca sunt obligata sa stau in preaviz , avand in vedere ca nici nu stiu cum arata, sau ce contine CIM-ul meu si mai ales ca angajatorul nu mi-a acordat salariul pe ultima luna!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:58, 16 August 2016
Daca nu ati semnat niciun c.i.m., atunci puteti pleca fara niciun preaviz .

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Nerespectarea legilor si a altor acte normative
care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca elenalenuta elenalenuta un contract individual de munca incheiat intre o firma privata si un angajat este semnat in doua exemplare. Un exemplar este la sediul firmei iar cel de al ... (vezi toată discuția)
Contract de munca inregistrat sau nu secretaru79 secretaru79 cum pot afla daca muncesc legal sau la negru ? multumesc (vezi toată discuția)
Bună, angajatorul meu nu vrea sub nici o forma sa îmi înmâneze ... evurdea80@gmail.com evurdea80@gmail.com Bună, Angajatorul meu nu vrea sub nici o forma sa îmi înmâneze contractul individual de munca Am făcut nenumărate sesizări și tot zice ca nu e ... (vezi toată discuția)