Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preavizul mai este valabil daca nu am semnat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preavizul mai este valabil daca nu am semnat contractul individual de munca?

Lucrez de 2 ani ca inginer, insa nu am semnat pana acum nici un contract individual de munca. Doresc sa plec din tara cat mai curand si as vrea sa stiu daca sunt obligata sa stau in preaviz , avand in vedere ca nici nu stiu cum arata, sau ce contine CIM-ul meu si mai ales ca angajatorul nu mi-a acordat salariul pe ultima luna!
Daca nu ati semnat niciun c.i.m., atunci puteti pleca fara niciun preaviz .

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative
care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.