avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Depuneri cereri Legea 290/2013
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Depuneri cereri Legea 290/2013

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare in legatura cu legea 290/2013 privind acordarea de despăgubiri sau compensaţii cetăţenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reţinute sau rămase în Basarabia.
Am depus un dosar cu acte la Prefectura Bucuresti in 2003, primind ca raspuns ca mai este nevoie de declaratiile a doi martori. Din pacate, la acel moment, am neglijat acest lucru si nu am mai depus nimic.
Intrebarea mea ar mai fi daca acum se mai poate face ceva in acest sens? Se mai pot depune cereri la ANRP / Prefecturi ?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Consuela Scarlat , Avocat 11:46, 22 August 2016
Dosarul depus in 2003 s-a finalizat? Vi s-a emis o hotarare de respingere a cererii pe motiv ca nu ati depus acele declaratii?
Nu mai puteti depune dosare noi, insa daca dosarul initial nu a fost finalizat, puteti sa depuneti acolo inscrisuri noi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri conf. legii 290 / 2003 Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Tatalui meu i s-a respins cererea privitoare despagubirilor ramase in Basarabia ca urmare a parasirii fortate de catre bunicii sai a proprietatilor avute, in ... (vezi toată discuția)
Primul pas in contencios adminstrativ in lipsa unui act - legea 164/2014 Petent_Leg290/2003 Petent_Leg290/2003 Buna ziua, sunt petent (dupa tatal meu decedat) al Legii 290/2003 si astept de 14 ani rezolvarea unei cereri de catre prefectura Bucuresti. Intre timp ... (vezi toată discuția)
Probleme cu legile nr. 10/2001 si nr. 290/2003 Oana U Oana U Buna ziua, va expun cele doua probleme mai jos si va rog si sper sa ma ajutati cu un raspuns. Legea 10 / 2001 In baza prevederilor acestei legi, tatal ... (vezi toată discuția)