Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala dintre constructia vecinului-sala ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala dintre constructia vecinului-sala gimnastica si piscina- si gard

Buna seara. Vecinul meu a construit la o distanta de 24 de cm fata de gard o chestie lunga de aprox. 10 m si inalta de aprox. 3.5 m si la o distanta de 5 cm piscina. Am fost in primarie si am cerut informatii in scris in legatura cu autorizatiile pe care vecinii le detin si pentru ce suprafata....astept raspunsul pana pe 26 august. La ce distanta au voie sa construiasca???? Va multumesc frumos!
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.
Si aia 60 de cm in conformitatea legii mi se par putini...ca mi vine chiar in sufletul meu...casa am cumparat o de vreo 2 luni...la inceput nu exista cosmelia vecinilor, ca altfel n as fi cumparat o...m am ferit de duplex si acum pare exact un duplex... multumesc pentru raspuns
ContSters402493, utilizator
60 de cm daca nu exista ferestre spre dvs., daca exista ferestre distanta este de 2 metri, astfel - Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.