avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul sot refuza sa plece din apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul sot refuza sa plece din apartament

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti, daca in urma hotararii definitive de partaj, apartamentul a ramas al meu, eu urmand sa-i platesc fostului sot o suma drept despagubire, si in conditiile in care aceasta suma i-a fost platita el refuza sa paraseasca apartamentul, intreb: daca schimb yala la usa, nemaipermitandu-i accesul in apartament, poate sa mi se intample ceva, din punct de vedere legal? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:56, 17 August 2016
Legal, ar trebui evacuat, dar nu vi se intampla nimic dacă îl dați singura afara.
Da, legal ar trebui evacuat dar daca a primit sulta nu mai are niciun drept de a locui acolo.
Era mentionat si dreptul lui de a locui acolo pana la achitarea sultei?

Daca schimbati yala si el va sparge probabil usa va trebui sa chemati politia.
E posibil ca politia sa il amendeze.

E posibil ca el sa va faca plangere penala.
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare yala in timpul procesului de partaj bunuri comune mere mere Buna seara, Ce as putea sa fac in acest caz , cind fosta sotie in timpul procesului de partaj bunuri comune a schimbat yalele de la usa apartamentului(in ... (vezi toată discuția)
Fosta soție a schimbat yala și a solicitat atribuirea provizorie a locuinței. Îmi poate interzice accesul invocând ,,dreptul la intimitate"? Cristofir Cristofir Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca am vreo sansa sa mai locuiesc in apartamentul proprietate comuna cu fosta sotie in urmatoarele conditii, tinand cont de ... (vezi toată discuția)
Evacuare fost sot -ajutor voinea75 voinea75 Fostul sot a parasit domiciliul in sept 2010, solicitand sotiei sa-i dea bani de chirie ca sa o lase in pace. Sotul este violent. Terorizeaza copilul.Aceasta ... (vezi toată discuția)