Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul sot refuza sa plece din apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul sot refuza sa plece din apartament

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti, daca in urma hotararii definitive de partaj, apartamentul a ramas al meu, eu urmand sa-i platesc fostului sot o suma drept despagubire, si in conditiile in care aceasta suma i-a fost platita el refuza sa paraseasca apartamentul, intreb: daca schimb yala la usa, nemaipermitandu-i accesul in apartament, poate sa mi se intample ceva, din punct de vedere legal? Va multumesc.
Legal, ar trebui evacuat, dar nu vi se intampla nimic dacă îl dați singura afara.
Da, legal ar trebui evacuat dar daca a primit sulta nu mai are niciun drept de a locui acolo.
Era mentionat si dreptul lui de a locui acolo pana la achitarea sultei?

Daca schimbati yala si el va sparge probabil usa va trebui sa chemati politia.
E posibil ca politia sa il amendeze.

E posibil ca el sa va faca plangere penala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat