Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ANTECONTRACT DE VÂNZARE-CUMPÃRARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ANTECONTRACT DE VÂNZARE-CUMPÃRARE

Salut
Ma interesa daca poate cineva sa imi raspunda la urmatorul caz.
Vreau sa fac un antecontract de vanzare cumparare. Dupa 8 zile de la acest act am sa fiu casatorit.
E vreo problema legala sau pentru banca(sa imi respinga dosarul), daca pe contractul final de vanzare cumparare o sa apara si numele sotiei(deci inca o persoana fata de ce figura in antecontract)?
Multumesc

Nu in sensul rau.
Antecontractul este doar un proiect de vanzare-cumparare, o promisiune, care nu va face proprietar. Deci nu este nici o problema ca in final contractul il veti incheia sotii. Atunci de fapt se materializeaza operatiunea vanzarii. Pana atunci sunteti doar legat de indeplinirea unei promisiuni de cumparare sub amenintarea pierderii acontului.
Nu veti avea nicio problema.
ce legatura are banca in acest antecontract de vinzare - cumparare?
Ar trebui totus sa apelati la cel mai apropiat notar public pentru a lua la cunostinta de toate implicatiile viitoare privitoare la bunul dobindit ( inainte de casatorie sau dupa) nu se stie niciodata ce ti rezerva viitorul.