Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adulterul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adulterul

adulterul este pedepsit prin codul penal?
Potrivit actualului cod penal, adulterul nu este pedepsit...in trecut era insa incriminat! Asta nu inseamna ca cei vinovati pot sta linistiti - ar trebui sa le ramana pe constiinta...
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Deocamdata este incriminat. Noul Cod Penal nu este in vigoare inca!:)
Adulterul a fost dezincriminat prin Legea 278/2006, deci nu mai este infractiune.
Nu e incriminat , a fost , ce-i drept , odata , insa poate fi invocat cu succes ca motiv de divort , pentru retinerea culpei exclusive a persoanei care a avut o relatie extraconjugala.
Adulterul nu mai este infractiune in actualul cod penal.