Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea CIM, salariata a plecat dar nu si-a depus ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea CIM, salariata a plecat dar nu si-a depus demisia

Salutare,

Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am o angajata care nu a mai venit la munca, a plecat in strainatate, nu si.a mai depus demisia etc. Care sunt procedurile? Cum pot sa ii inchid contractul de munca legal.

Multumesc frumos!
Daca nu mai puteti lua legatura cu salariata respectiva pentru a-si depune o cerere de incetare a c.i.m. fie prin demisie, fie cu acordul partilor, atunci puteti demara procedura cercetarii disciplinare pentru absente nemotivate ,la sfarsitul careia sa-i desfaceti disciplinar c.i.m.

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.
Buna seara!
Daca salariatul nu se prezinta la comisia disciplinara, cum il asculti? Poti sa-i inchei CIM in acest caz?

Multumesc,
Neprezentarea salariatului fara un motiv temeinic la cercetarea disciplinara, da posibilitatea angajatorului sa aplice sanctiunea fara a mai efectua cercetarea disciplinara prealabila. In acest sens, se exprima art.251 alin.3 C.mun.