avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM - 3 nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM - 3 nemotivate

Buna ziua,
Intalnesc urmatoarea situatie, un angajat a absentat nemotivat 2 zile in februarie 2014, aceste 2 zile le-am transmis prin Revisal, astazi din nou nu s-a prezentat la servici. Tinand cont ca este a 3 nemotivata ii pot inceta CIM-ul fara cercetare disciplinara? in baza carui articol o pot face?
Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:08, 18 Martie 2014
Potrivit art.251 alin.(1) din Codul muncii, republicat, sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului scris, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
Anamaria1313 a scris:

un angajat a absentat nemotivat 2 zile in februarie 2014...Tinand cont ca este a 3 nemotivata ii pot inceta CIM-ul fara cercetare disciplinara? in baza carui articol o pot face?
Va multumesc frumos


De unde stiti ca a absentat nemotivat?
@ Anamaria1313 :

Temeiul de drept al incetarii c.i.m., intr-o astfel de situatie, il constituie art.61 lit.a C.mun.

Sanctiunea desfacerii disciplinare a c.i.m. se aplica numai dupa efectuarea cercetarii prealabile disciplinare.
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea cim, salariata a plecat dar nu si-a depus demisia andreea8891 andreea8891 Salutare, Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am o angajata care nu a mai venit la munca, a plecat in strainatate, nu si.a mai depus demisia etc. Care ... (vezi toată discuția)
Desfacere cim - absente adelaioanamoldovan adelaioanamoldovan Un angajat nu s-a prezentat la munca timp de 3 zile. Procedura desfacerii disciplinare a contractului. Trebuie suspendat in prima faza? Ce durata are ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim mirusaby mirusaby Buna ziua, Am un angajat care a fost in CFS luna feb.iar la 1.03.2013 nu a mai venit la serviciu. Am incercat sa-l contactam dar nu raspunde la tel.i-am ... (vezi toată discuția)