Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ordinea popririlor pe salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ordinea popririlor pe salarii

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati referitor la articolul 865 din codul de procedura civila - rangul creantelor.
Speta este urmatoarea : societatea primeste, aproximativ in aceeasi perioada, 3 adrese de infiintare a popririi pe numele unui angajat. E clar ca se va retine maximum jumatate din venitul net lunar al angajatului. Cronologic, adresele sunt emise astfel : 20 iulie - Casa de pensii, 4 august - ANAF, 9 august - BEJ ...
Ordinea marimii este alta : BEJ ..., Casa de pensii, ANAF. Care ar fi ordinea corecta de repartizare a popririlor ?
de fapt, cred ca era articolul 864 ... :)
nu explicati exact despre ce este vorba in adresele de infiintare a popririlor(la ce se refera titlul executoriu);prioritare sunt pensiile de intretinere(care ar putea sa vina cu executare si de la BEJ),urmeaza apoi datoriile catre bugetul de stat si bugetele speciale, apoi datorii aferente contracte cu bancile, apoi amenzi si penalitati catre bugete.
(daca de la bej poprirea se refera la o pensie alimentara are prioritate in fata anaf)
am exemplificat in linii generale;.

Art. 864: Rangul creanţelor cu preferinţă generală
(1)În cazul în care urmărirea silită a f ost pornită de mai mulţi creditori sau când, până la eliberarea sau distribuirea sumei rezultate din executare, au depus şi alţi creditori titlurile lor, executorul judecătoresc procedează la distribuirea sumei potrivit următoarei ordini de preferinţă, dacă legea nu prevede altfel:
a)creanţele reprezentând cheltuieli de judecată, pentru măsuri asigurătorii sau de executare silită, pentru conservarea bunurilor al căror preţ se distribuie, orice alte cheltuieli făcute în interesul comun al creditorilor, precum şi creanţele născute împotriva debitorului pentru cheltuielile efectuate cu ocazia îndeplinirii condiţiilor sau formalităţilor prevăzute de lege pentru dobândirea dreptului asupra bunului adjudecat şi înscrierea acestuia în registrul de publicitate;
b)cheltuielile de înmormântare a debitorului, în raport cu condiţia şi starea acestuia;
c)creanţele reprezentând salarii şi alte datorii asimilate acestora, pensiile, sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, ajutoarele pentru întreţinerea şi îngrijirea copiilor, pentru maternitate, pentru incapacitate temporară de muncă, prevenirea îmbolnăvirilor, refacerea sau întărirea sănătăţii, ajutoarele de deces, acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi creanţele reprezentând obligaţia de reparare a pagubelor cauzate prin moarte, vătămarea integrităţii corporale sau a sănătăţii;
d)creanţele rezultând din obligaţia legală de întreţinere, alocaţii pentru copii sau obligaţia de plată a altor sume periodice destinate asigurării mijloacelor de existenţă;
e)creanţele fiscale provenite din impozite, taxe, contribuţii şi din alte sume stabilite potrivit legii, datorate bugetului de stat, bugetului asigurărilor sociale de stat, bugetelor locale şi bugetelor fondurilor speciale;
f)creanţele rezultând din împrumuturi acordate de stat;
g)creanţele reprezentând despăgubiri pentru repararea pagubelor pricinuite proprietăţii publice prin fapte ilicite;
h)creanţele rezultând din împrumuturi bancare, din livrări de produse, prestări de servicii sau executări de lucrări, precum şi din chirii sau arenzi;
i)creanţele reprezentând amenzi cuvenite bugetului de stat sau bugetelor locale;
j)alte creanţe.
in primul rand multumesc pentru raspuns. adresele de infiintare vin astfel :
1. casa de pensii - pensie incasata necuvenit (cumul pensie + alte venituri din activitati profesionale)
2. ANAF - cheltuieli judiciare + amenzi judiciare
3. executor judecatoresc - credit bancar + dobanzi + cheltuieli de executare

am retinut jumatate din salariul net, problema e : cum impart aceasta retinere catre cei 3 ?