Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Import tara nonUE
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Import tara nonUE

As vrea sa fac un import din R, Moldova in Romania. De la firma de unde achizitionez marfa o iau cu un pret mic. Pot folosi 2-3 firme intermediare? Adica in vama sa ajung cu factura cea mai mare, eu fiind beneficiarul final? Legatura intre facturi exista pas cu pas. Cate facturi pot folosi? ma poate pedepsi cineva? incalc vreo regula?
Nu vor exista probleme daca respectati urmatoarele reguli d.p.d.v. al preturilor:
- intre firme vor exista relatii de afiliere trebuie sa respectati principiul ca pretul de transfer sa fie asemanator cu pretul pietei
- altfel, pretul de vanzare > costul de achizitie