Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere al doilea copil

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea situatie:
O salariata care se afla in concediu crestere copil pana la data de 12,09,2016 deci pana la data de 11,09,2016 inclusiv. In data de 15,05. 2016 a nascut al doilea copil.
Intrebarea mea este cu ce data fac incetarea suspendarii si in baza la ce document si cu ce data pot sa o inregistrez cu concediu pentru al doilea copil.
Intocmesc decizie de incetare a suspendarii cu data de 11,09,2016 (care este o zi nelucratoare - duminica) si de luni intra in cel de-al doilea ccc si intocmesc o alta decizie de suspendare sau cum ?
Va multumesc anticipat
1. La cererea salariatei, la care adauga o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil, si prin care solicita intrarea in concediu crestere copil pentru al doilea copil (CCC2), ii faceti o prelungire a suspendarii contractului individual de munca (CIM) pana la data cand al doilea copil implineste 2 ani.

2. Decizia de prelungire a suspendarii CIM o puteti face la inceputul lunii septembrie cand faceti si inregistrarea in Revisal.