Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Spor doctorat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Spor doctorat

Buna ziua,

Am diploma de doctor in domeniul de „inginerie industriala” si imi desfășor activitatea in domeniul biodiversitate/protecția naturii.
Universitatea, la care am susținut lucrarea, respectiv Facultatea Știința si Ingineria Alimentelor, Catedra Acvacultura si Pescuit era atestata la acel moment doar pe domeniul de "inginerie industrială", dar lucrarea a fost pe domeniul de ecologie/protecția naturii/biodiversitate.
A fost posibilă susținerea publica, prin convocarea in comisie a doi profesori de la Universitatea A.I.C Iasi, Facultatea de Biologie si de un profesor de la Universitatea "Ovidius" Constanta, Facultatea de Științe ale Naturii si Științe Agricole.
Prin urmare, titlul si conținutul lucrării relevă faptul că domeniul acesteia este cel în care îmi desfășor activitatea, dar pe diploma este domeniul de „inginerie industriala”, drept pentru care am fost informata de responsabilul de personal din instituția publica in care îmi desfășor activitatea ca nu se pot aplica prevederile art.I, alin. (8) din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 8 iunie 2016, pentru modificarea si completarea Ordonanței de Urgenta a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice in anul 2016, prorogarea unor termene, precum si unele masuri fiscal-bugetare si pentru modificarea si completarea unor acte normative.
In aceasta situație, doresc sa știu daca o adresa sau referat din partea Universitatii/Facultatii la care am susținut lucrarea (in care sa se menționeze care este domeniul lucrării si sa se justifice/fundamenteze de ce apare domeniul de „inginerie industriala”) poate ajuta/sustine institutia publica in care lucrez pentru aplicarea prevederilor art.I, alin. (8) al ORDONANTEI DE URGENTA nr. 20 din 8 iunie 2016.
20 Art. 31 alin. (8) Care sunt condiţiile pe care o
persoană trebuie să le îndeplinească
pentru a beneficia, începând cu
august 2016, de suma compensatorie
aferentă titlului ştiinţific de doctor ?
Din textul de lege rezultă existenţa a următoarelor condiţii pe care
trebuie să le îndeplinească o persoană pentru acordarea, începând cu
luna august 2016, a sumei compensatorii aferentă titlului ştiinţific de
doctor, respectiv:
- să deţină titlul ştiinţific de doctor;
- să îşi desfăşoare activitatea în domeniul în care a obţinut acest
titlu(cum este, de exemplu, un funcţionar public absolvent de studii
superioare de lungă durată în inginerie, a obţinut doctoratul în
medicină veterinară şi îşi desfăşoară activitatea într-o structură cu
atribuţii de medicină veterinară);
- să nu beneficieze de suma compensatorie aferentă acestui titlu;
- sã existe în instituţia sau autoritatea publicã respectivã sau, dupã
caz, într-o instituţie sau autoritate publicã similarã, o funcție similarã
în platã cu acelaşi grad/treaptă profesională şi gradaţie al cărui salariu
de bază să cuprindă şi suma compensatorie aferentă titlului ştiinţific
de doctor, inclusă în anul 2010 în acesta.

www.avocatnet.ro/content/con...
Justitiarul711, utilizator