Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... mediere penala, despagubiri
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

mediere penala, despagubiri

Stie cineva sa-mi spuna daca...
victimele unui accident rutier, cu paguba totala, care declara la politie ca nu are pretentii (nu face plangere penala) pierde dreptul de a solicita despagubiri de la autorul accidentului si de la firma de asigurare?
Se poate incheia un acord de mediere penala in care faptuitorul sa scape de dosarul penal , dar victima sa beneficieze totusi de repararea prejudiciului constand in daune materiale si morale, cheltuielile ce s-ar imputa cu spitalizarea?
Daca se intelege, material vorbind, cu autorul accidentului si nu depune plangere, mai poate beneficia si de despagubirea acordate de firma de asigurare?sau eventual diferenta dintre valoarea prejudiciului si suma acordata cu titlu de despagubire de catre autorul accidentului?
Buna ziua,

Pe latura penala, deci in ceea ce priveste drepturile dumneavoastra de persoana vatamata a unei infractiuni, puteti solicita daune morale sau materiale de la faptuitor. Asta insemnand ca el ca sa scape de dosarul penal, daca sunt intrunite conditiile cerute de lege, va putea sa negocieze o intelegere cu dumneavoastra constand intr-o suma de bani pe care o veti primi ca persoana vatamata. Aveti acest drept si dvs si faptuitorul cf 81 si 83 Codul de procedura penala.

Pe latura civila va puteti constitui parte civila si puteti solicita despagubiri de la asigurator si de la faptuitor, atat in mediere cat si in procedurile judiciare.

Deci depinde ce intelegere vreti sa faceti si ce urmariti sa stingeti: actiunea penala sau actiunea civila, sau ambele. Fiind vorba de actiuni diferite ar trebui sa va clarificati foarte bine ce intentionati sa faceti. In orice caz va trebui sa mentionati in acordul de mediere ce conflict vizeaza intelegerea (daca e cel privind latura penala sau cel privind latura civila) si titlul cu care primiti banii in eventualitatea acordului pe o anumita suma.
ILIE DORIN, Mediator