Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... motive apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

motive apel

am castigat un proces prin care ceream anularea unui contract de arendare.

instanta a respins unele dintre capetele de cerere, dar a admiss pe cel cu lipsa cauzei si nu s-a mai pronuntat cu privire la pretul prea mic, spunand ca este lipsita de obiect, daca l-a anulat pentru lipsa cauzei.
eu nu am mai facut apel pentru ca eram multumiti de anularea arendarii.
cealalta parte a facut apel in termen spunand ca avea cauza.

1. noi mai putem/trebuie sa facem, prin intampinare, apel pentru toate celelalte capete de cerere,respinse sau pe care nu s-a mai pronuntat?
2. daca le admite apelul si spune ca a existat cauza, instanta o sa mai analizeze pretul derizoriu pe care nu s-a pronuntat,spunand ca a ramas fara obiect? trebuie sa solicitam noi in intampinare sa se pronunte pe pretul derizoriu?
Daca nu declarati apel ce s-a judecat ramane asa in ce va priveste.
Nu puteti declara apel prin intampinare.

Se poate insa califica ca fiind un apel in functie de situatie.
Trebuie analizat in concret totul.
Daca ati avut avocat vorbiti cu el ca sa va lamureasca pe speta concreta dedusa judecatii.
va multumesc foarte mult pentru raspuns, nu am avut aparator deoarece nu mi-am permis.

deci eu am avut doua capete de cerere. a admis unul iar celalalt a ramas fara obiect, pentru ca l-a admis pe primul
daca partea adversa face apel cu privire la capatul de cerere admis iar eu cer doar respingerea apelului, cealalta parte sa zicem ca dovedeste ca acel capat de cerere trebuia respins, ce se intampla cu acel cap de cerere ramas fara obiect? il rejudeca instanta?
Faceti intampinare si cereti respingerea apelului ca nefondat referindu-va la hotararea instantei de fond,in cadrul intampinarii nu puteti formula apel, dar puteti formula separat apel incident.daca apreciati ca sunt indeplinite preved.art.472 NCPC.
va multumesc, dar tot nu am inteles, ce seintampla cu capatul de cerere nejudecat pentru ca a ramas fara obiect.
deci au fost doua capete, lipsa cauza si pret.
a fost admisa lipsa cauzei, a ramas fara obiect capatul privind pretul
daca partea adversa dovedeste la apel ca avea cauza, ce se intampla cu capatul de cerere nejudecat?