Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Separare de bunuri inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Separare de bunuri inaintea casatoriei

Buna ziua,

In octombrie urmeaza sa ma casatoresc.Atat eu cat si viitorul sot, detinem fiecare o locuinta mostenita de la parinti.
Am dorii ca fiecare sa ramana cu ce a dobandit inaintea casatoriei, si dupa casatorie ceea ce dobandim impreuna sa fie la comun.
Care este procedura?
Multumesc!
Lăsați lucrurile asa.
Legea e cum vreți voi.
Se adopta la căsătorie regimul comunității legale. Nu se încheie nicio convenție, nimic special.
Prin lege ce aveți înainte de căsătorie e bun propriu și comun ce luați după.
Nu trebuie incheiat niciun act la notar?Asa ni s-a spus la primarie.
Multumesc!
Probabil ca nu au înțeles ce vreți sau nu au știut.
Dacă soţii sau viitori soţi nu încheie o convenţie matrimonială, li se va aplica, de drept, regimul comunităţii legale.