avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Separare de bunuri inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Separare de bunuri inaintea casatoriei

Buna ziua,

In octombrie urmeaza sa ma casatoresc.Atat eu cat si viitorul sot, detinem fiecare o locuinta mostenita de la parinti.
Am dorii ca fiecare sa ramana cu ce a dobandit inaintea casatoriei, si dupa casatorie ceea ce dobandim impreuna sa fie la comun.
Care este procedura?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters344547 , utilizator 09:58, 22 August 2016
Lăsați lucrurile asa.
Legea e cum vreți voi.
Se adopta la căsătorie regimul comunității legale. Nu se încheie nicio convenție, nimic special.
Prin lege ce aveți înainte de căsătorie e bun propriu și comun ce luați după.
Nu trebuie incheiat niciun act la notar?Asa ni s-a spus la primarie.
Multumesc!
Probabil ca nu au înțeles ce vreți sau nu au știut.
Dacă soţii sau viitori soţi nu încheie o convenţie matrimonială, li se va aplica, de drept, regimul comunităţii legale.

Alte discuții în legătură

Regim de separare a bunurilor Urban123 Urban123 Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean strain si detin cateva proprietati (apartamente si terenuri) iar dupa casatorie voi achizitiona alte bunuri. Am ... (vezi toată discuția)
Regim matrimonial soți la a doua căsătorie, fiecare cu câte un copil: cum își pot proteja bunurile mobile și imobile, prezente și viitoare, în favoarea copiilor proprii? mon73key mon73key In cazul unei casatorii unul din viitorii soti nu are copii, dar celalalt are 1 copil major, Primul detine 1 apartament (in care vor locui) si 1 cont in banca, ... (vezi toată discuția)
Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)