Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conducere asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conducere asociatie de proprietari

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o clarificare privind eligibilitatea persoanelor care pot fi alesi in comitetul executiv/presedinte al asociatiei de proprietari.

O persoana poate ocupa o asemenea functie intr-unul din cazurile:
- locuieste in condominiu, insa proprietrul de drept este mama sa
- este proprietar al mai multor apartamente, insa detine cetatenie straina si locuieste alternativ in Romania si alta tara (cam 2-3 luni in Romania, 4-5 luni in alta tara). Acesta e cazul dezvoltatorului, care doreste sa fie si presedintele asociatiei ce urmeaza a se infiinta.
Irinux
fiind vorba de o asociatie a proprietarilor, firetse ca presedintele trebuie sa fie proprietar; el, nu mama.

Faptul ca nu prea sta pe acasa nu-l impiedica, legal sa fie presedinte.
Moral, e bine ca presedintele sa fie disponibil, nu plecat mai tot timpul.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Pentru a va informa despre conditiile necesare pentru ca un locatar sa poata accede la functii de reprezentare in structurile asociatiei de proprietari parcurgeti disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Pot fi alesi reprezentanti ai asociatiei de proprietari,numai locatari care detin calitatea de membrii proprietari in imobil si nu detin restrictii din partea autoritatilor
In cazul locatarului a carui mama este proprietar,locatarul nu poate fi ales in functie de reprezentare a structurilor asociatiei de proprietari
e cazul dezvoltatorului, care doreste sa fie si presedintele asociatiei

Una este dorinta ,alta este dispozitia in vigoare
Dispozitiile in vigoare prevad criterii si obligatii speciale pentru presedintele de asociatie
Un presedinte de asociatie trebuie sa fie permanenet angrenat in activitatea asociatiei sa cunoasca toate problemele curente cu care se confrunta memebrii proprietari,sa desfasoare acte si actiuni prin care sa le solutioneze
Aspectul ca dezvoltatorul detine cetatenie straina si locuieste alternativ in Romania si alta tara (cam 2-3 luni in Romania,,probeaza ca acesta nu poate efectiv exercita responsabilitatile de presedinte de asociatie,nu poate semna lunar listele de plata
Intotdeauna alegerea/numirea ,votarea in functie a reprezentantilor asociatiei de proprietari se realizeaza prin votul majoritatii participantilor la adunarea generala
Este de preferat ca participantii la adunarea generala sa analizeze cu simt de raspundere calitatile si aptitudinile acelora care pot exercita responsabilitatea de presedinte de asociatie,calitate care implica alocarea de mult timp ,daruire si profesionalism pentru analizarea si solutionarea problemelor curente din asociatia de proprietari
Multumesc foarte mult pentru detaliile furnizate.