Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedintele de bloc nu are adresa de domiciliu in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedintele de bloc nu are adresa de domiciliu in bloc,e legal?

Presedintele blocului meu s a ales singur in functia de presedinte .....intrebarea mea este; el nu locuieste in bloc,are adresa din buletin pe alta strada ....e legal ce a facut el sau legal? am reclamat la Corpul de control al Primariei Constanta dar cei de acolo par ca il protejeaza....nici macar nu au venit sa controleze actele administratiei si buletinul individului..
Este proprietar in acel bloc ?
Nu,mama lui locuieste in acel bloc....
Daca nu este proprietar, atunci nu are cum sa fie presedinte.
Legea nr 196/2018 prevede obligativitatea ca persoana care poate sa acceada la functii de reprezentare in structurile de conducere ale asociatiei de proprietari sa detina concomitent calitatea de proprietar in imobil si de membru proprietar,respectiv sa fi incheiat acord de asociere cu asociatia de proprietari
Daca ,persoana care exercita responsabilitatea de reprezenta legal =presedinte de asociatie,nu intruneste aceste conditii,pe cale de consecinta ,acesta nu poate presta ,reprezenta asociatia d eproprietari
Mai mult ,deciziile acestuia sunt nule
Mai mult asociatia d eproprietari are drept legal sa solicite ,inclusiv in instanta restituirea drepturilor d eindemnizatie lunara de care a beneficiat respectiva persoana
Este recunoscuta reticenta implicarii inspectorilor serviciului de sprijinire sii indrumare asociatii de proprietari din primaria constanta,care in foarte rare situatii se implica efectuv in verificari si aplicarea masurilor legale pentru instituirea cadrului legal
Aveti dreptul,daca inspectorii serviciului sunt reticenti,sa informati oficial,viceprimarul care raspunde de serviciul specializat asociatii de proprietari
Succes !
Deci daca eu locuiesc efectiv in apt, mama este proprietara dar nu locuieste in bloc dar e membru de asociatie sau cum se numeste, nimeni nu vrea sa fie presedinte, ar putea mama sa accepte pozitia? Sau aceeasi situatie unde locuiesc parintii proprietarilor? In ambele cazuri aceste familii sunt de buna credinta, vechi in bloc, ii intereseaza binele blocului si al locatarilor, toti din bloc ar fi de acord cu unul din cei 3 astfel de proprietari dar nu stim daca este legal