Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... posesorul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

posesorul

salut, eu sunt noua aici deci daca nu am pus intrebarea unde trebuia va rog sa ma scuzati. In momentul de fata invat pentru o restanta la civil - drepturile reale si va rog daca ma puteti ajuta cu urmatoarea intrebare :
pana la urma posesor este cel care a dobandit un bun de la un detentor precar, adica nu la de la proprietar si de aceea el este un simplu posesor?
si care este diferenta intre posesor si detentor precar?
Dentia precara opereaza in cazul unui contract de inchiriere ,de comodat( cazul locatarului , al comodatarului, ) , deci , in temeiul unui contract.
Poesia,ca stare de fapt, intruneste un element material-corpus , si unul intentional-animus. Intalnim o posesie de buna credinta (simpla poesie asupra unui bun mobil are valoarea unei prezumtii de proprietate ,absoluta) si posesie de rea credinta (exercitata ,spre exemplu ,de catre un hot,asupra unui bun) sau de catre o terta persoana, cunoscand ca bunul nu-i apartine.

Poesia de buna credinta ,in temeiul unui just titlu (translativ sau constitutiv, nu unul declarativ) de 10 -20 ani utila,continua,pubica,sub nume de proprietar conduce la posibilitate de a invoca prescriptia achizitiva (uzucapiunea).

In schimb ,in cazul uzucapiunii de30 de ani ,aceasta va putea fi constata de catre instanta de judecata ,indiferent de buna/reaua credinta a posesoriului,sau de existenta unui just titlu.
(se poate invoca pe cale de exceptie , sau de actiune.).Succes !:)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
multumesc pentru raspuns, am inteles acum diferenta intre posesor si detentor dar referitor la prima intrebare, am cautat si in cod si definitia nu e foarte clara. Practic numai asa poti deveni posesor? cand dobandesti un bun de la un detentor precar?
Sper ca nu e o gluma intrebarea dv…:strong:
Detentor (detzinator) precar = “persoana care detine un bun, stapanindu-l fara intentia sau vointa de a efectua aceasta stapanire pentru sine, de a se comporta cu privire la bun ca proprietar sau ca titular al altui drept real.”(sa zicem ca ati inchiriat o placa de surf, sau o parapanta – sunteti detentor precar, chiar daca ati imprumutat direct de la proprietar sau doar de la un angajat al acestuia).

Posesor = detzinator (cu alta palarie); adica… A poseda = a avea. Posed un Lamborghini Diablo – nu inseamna ca sunt, neaparat, si proprietar; dar e la mine, il am, il posed – poate sunt chiar hot de masini, tot posesor de Lamborghini se cheama ca sunt… Ma numesc posesor de Lamborghini chiar daca am bolidul de la un detentor precar (unul care a inchiriat masina pt 6 zile, sa zicem) si tot posesor ma numesc si daca am masina de la proprietar. Cat timp ma plimb cu bolidul, de exemplu, se cheama ca sunt posesor de Lamborghini – indiferent cine e persoana de la care am primit masina pt a o testa, sa zicem.
trope_doi, utilizator
Stoica Ioana a scris:

Dentia precara opereaza in cazul unui contract de inchiriere ,de comodat( cazul locatarului , al comodatarului, ) , deci , in temeiul unui contract.
Poesia,ca stare de fapt, intruneste un element material-corpus , si unul intentional-animus. Intalnim o posesie de buna credinta (simpla poesie asupra unui bun mobil are valoarea unei prezumtii de proprietate ,absolute) si posesie de rea credinta (exercitata ,spre exemplu ,de catre un hot,asupra unui bun) sau de catre o terta persoana, cunoscand ca bunul nu-i apartine.

Poesia de buna credinta ,in temeiul unui just titlu (translativ sau constitutiv, nu unul declarativ) de 10 -20 ani utila,continua,pubica,sub nume de proprietar conduce la posibilitate de a invoca prescriptia achizitiva (uzucapiunea).

In schimb ,in cazul uzucapiunii de30 de ani ,aceasta va putea fi constata de catre instanta de judecata ,indiferent de buna/reaua credinta a posesoriului,sau de existenta unui just titlu.
(se poate invoca pe cale de exceptie , sau de actiune.).Succes !:)

=D>=D>=D>

Referitor la intrebarea cu posesia...stimata LAW & ORDER , posesia nu presupune detinerea bunului de la un detentor precar! Detentorul precar este persoana care detine un bun, stapanindu-l fara intentia sau vointa de a efectua aceasta stapanire pentru sine, de a se comporta cu privire la bun ca proprietar sau ca titular al altui drept real
Posesorul se comporta ca un adevarat proprietar !!!!!!!:hammer:
Stimate coleg ,

Care-mi sunteti simpatic , de altfel , cine a afirmat ceea ce ati mentionat dumneavoastra mai sus ?

Posesia e utila . (exercitata sub nume de proprietar , cititi mai atent ), ca nu degeaba am mentionat eu toate conditiile aminitite de Lilviu Pop :)

:hammer: ? Nu ma caracterizeaza
pentru ca respectul e cel mai important , dincolo de toate.:bow:
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat