Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O masina / 3 mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O masina / 3 mostenitori

In urma decesului tatalui ne-a ramas (suntem 3 frati) o masina. Ce trebuie sa facem pentru a putea trece masina pe numele meu, in cazul in care nu ne putem intalni curand? - decizie de comun acord de altfel. Unul dintre ei este intr-o alta tara, iar celalat este in alt judet.
Trebuie să faceți succesiunea la notar. Frații pot renunța la moștenire.
Fiecare dintre frati va poate trimite o declaratie autentica prin care renunta la mostenire si cu acestea dvs. va prezentati la notar pt. dezbaterea succesiunii.
Buna ziua, din ce spuneti se intelege ca masina este unicul bun ramas mostenire de la tata? Corect? In cazul in care mai sunt si alte bunuri, nu uitati ca fratii prin renuntarea la mostenire in fata notarului renunta la toate bunurile tatalui ce ar urma sa fie mostenite. Bafta multa in toate.
Daca masina este singura mostenire atunci fratii renunta la dreptul lor de mostenire - o declaratie data in fata unui notar e suficienta.
Daca mai exista si alte lucruri atunci toti acceptati mostenirea si fratii va dau o imputernicire completa pe masina, cu care treceti masina pe numele dumneavoastra la inmatriculari. Daca doriti, dupa aceea ei va pot dona partile lor din masina - alte acte la notar.