avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... REVOLUTIONAR - DECEMBRIE 1989
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

REVOLUTIONAR - DECEMBRIE 1989

Buna ziua ,

Daca un luptator al Revolutiei din 1989 (Legea 341/2004) are mai multe proprietati - terenuri si cladiri , la cate se aplica scutirea. La toate sau doar la unul ?

Ultima modificare: Marți, 23 August 2016
floare de gheata, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:09, 25 August 2016
Codul Fiscal

Art. 456 - Scutiri
....
(2) Consiliile locale pot hotărî să acorde scutirea sau reducerea impozitului/taxei pe clădiri datorate pentru următoarele clădiri:
....
j) clădirea folosită ca domiciliu și/sau alte clădiri aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) și art. 4 alin. (1) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare;
......

Art.464 Scutiri
....
(2) Consiliile locale pot hotărî să acorde scutirea sau reducerea impozitului/taxei pe teren datorate pentru:
...
h) terenurile aferente clădirii de domiciliu și/sau alte terenuri aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) și art. 4 alin. (1) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare;
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe proprietate-apartament 50%+50%(sot +sotie) Popescu V. Alexandru Popescu V. Alexandru Unul din soti este beneficiarul legii nr.341/2004-deci scutit de impozitul respectiv, dar perechea -coproprietar cu cota- 50%, plateste sau nu impozit pt. ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit in baza l 341 cfelicia cfelicia Buna ziua.In anul 1991 am obtinut o scutire de impozit pe o locuinta in baza legii 341. La acea adresa am avut domiciliul pana in anul 2009, apoi mi-am ... (vezi toată discuția)
Impozite cote parti cristinaelena23 cristinaelena23 Buna ziua, Pentru un bun imobil dobandit pe numele sotiei in timpul casatoriei noastre pot beneficia de scutire de impozit in cota de 50% cf. Cod Fiscal ... (vezi toată discuția)