Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... REVOLUTIONAR - DECEMBRIE 1989
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

REVOLUTIONAR - DECEMBRIE 1989

Buna ziua ,

Daca un luptator al Revolutiei din 1989 (Legea 341/2004) are mai multe proprietati - terenuri si cladiri , la cate se aplica scutirea. La toate sau doar la unul ?

floare de gheata, utilizator
Codul Fiscal

Art. 456 - Scutiri
....
(2) Consiliile locale pot hotărî să acorde scutirea sau reducerea impozitului/taxei pe clădiri datorate pentru următoarele clădiri:
....
j) clădirea folosită ca domiciliu și/sau alte clădiri aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) și art. 4 alin. (1) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare;
......

Art.464 Scutiri
....
(2) Consiliile locale pot hotărî să acorde scutirea sau reducerea impozitului/taxei pe teren datorate pentru:
h) terenurile aferente clădirii de domiciliu și/sau alte terenuri aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) și art. 4 alin. (1) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare;