Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensie alimentara daca contractul de munca nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensie alimentara daca contractul de munca nu este pe Romania

Buna ziua.
As dori sa imi spuna si mie cineva daca eu lucrez cu contract de munca in alta tara decat Romania, pensia alimentara o platesc asa cum este stipulat in hotararea de divort adica nu mai putin de o treime din salariul minim net pe economie?..evident cel din romania unde s-a pronuntat si divortul.
Astept raspuns.
O zi buna!
iuliancta2014, utilizator
pensia vi s-a raportat la venitul minim pe ec pt ca la data aia erati oficial fara venit, acum ca aveti venit si va permiteti, platiti raportta la salariul dvs actual.
Dacă în sentinţa scrie : "este obligat la plata a 1/3 din venitul lunar, dar nu mai puţin de 1/3 din venitul minim net pe economie", înseamnă că trebuie să plătiţi 1/3 din venitul dvs. de acolo unde sunteţi şi lucraţi legal, cu contract de muncă;faza cu "nu mai puţin" se referă la situaţia absenţei veniturilor sau la şomaj.