avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 323 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in pretentii NCC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in pretentii NCC

Buna ziua,

Pentru formularea unei actiuni in pretentii (neplata facturi cf contract) pe ce dispoitii ale codului civil pot sa intemeiez actiunea?
Daca aveti contract, facturi acceptate - puteti opta pe una dintre procedurile simplificate:
- ordonanta de plata - atentie la procedura prealabila - art. 1014 - 1025 Cod procedura civila;
- cereri cu valoare redusa - trebuie sa va incadrati in plafon - art. 1026 - 1033 Cod procedura civila.
Multumesc, dar OP a fost respinsa pe motiv ca, contractul nu a fost semnat, desi am prestat serviciile etc. Si acum trebuie sa urmez calea dreptului comun.
Am inteles.
Si care ar fi neclaritatile in acest caz?
pe ce dispozitii ale NCC sa merg.
aveti 1166 si urm cciv
1469 si urm

Alte discuții în legătură

Recuperare facturi pfa - cerere de valoare redusa sau ordonanta de plata? grandanat grandanat Buna ziua, Sotia are o problema cu angajatorul. Pe langa contractul de munca, angajatorul a obligat-o sa faca un PFA si incheie si un contract de prestari ... (vezi toată discuția)
Recuperare creanta leona777 leona777 buna ziua, sunt administrator la o firma, si as vrea sa stiu o chestier: daca am de recuperat niste bani de la o societate si vreau sa o chem in judecata pe ... (vezi toată discuția)
Recuperare creanta daca nu exista un contract iriiri iriiri Buna ziua Pe ce as putea sa-mi intemeiez o actiune sa pot recupera o creanta, unde nu exista contract ci doar o comada de efectuare lucrari. Au fost emise ... (vezi toată discuția)