Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare creanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare creanta

buna ziua, sunt administrator la o firma, si as vrea sa stiu o chestier: daca am de recuperat niste bani de la o societate si vreau sa o chem in judecata pe procedura de drept comun, este necesar sa mai trimit o instiintare prealabila catre firma respectiva sau direct depun actiunea ? mersi fain
Pe drept comun, nu e necesara nicio procedura prealabila. Direct actiunea in instanta.
Inainte de initierea actiunii in instanta sau in timpul ei, puteti apela si la procedura medierii pentru recuperarea creantei. Medierea nu este impacare, ci negocierea celor doua parti in vederea recuperarii banilor intr-un mod cat mai convenabil amandurora.
Daca valoarea cererii ,fara a se lua in considerare dobanzile , cheltuielile de judecata si alte venituri accesorii nu depaseste 10.000 lei la data sesizarii instantei,puteti folosi procedura cu privire la cererile cu valoare redusa prev.de art.1026-1033 NCPC, este mult mai rapida decat cea de drept comun sau, procedura ordonantei de plata prevazuta de art.1014-1025 NCPC.