avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare facturi PFA - cerere de valoare redusa sau ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare facturi PFA - cerere de valoare redusa sau ordonanta de plata?

Buna ziua,
Sotia are o problema cu angajatorul.

Pe langa contractul de munca, angajatorul a obligat-o sa faca un PFA si incheie si un contract de prestari servicii pe PFA.

Problema e ca angajatorul a incetat sa mai achite facturile emise pe PFA desi le-a receptionat. In momentul acesta exista 7 facturi emise si neplatite pe perioada Nov 2015 - mai 2016 in valoare de cca 8000 lei.

Intrebare catre dvs este ce cale e recomandata pentru recuperarea datoriilor. cererea cu valoare redusa sau ordonanta de urgenta?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 13:18, 14 Decembrie 2016
Cererea cu valoare redusa are un plafon de 2.000 de lei - deci fie spargeti debitul in valori sub acest prag fie introduceti pe ordonanta de plata (atentie la procedura prealabila in acest caz).
a_fleancu a scris:

Cererea cu valoare redusa are un plafon de 2.000 de lei - deci fie spargeti debitul in valori sub acest prag fie introduceti pe ordonanta de plata (atentie la procedura prealabila in acest caz).

Stiam ca limita de aplicabilitate este 10.000 lei. S-a schimbat?
Scuze, aveti dreptate.
Eroarea imi apartine.
Daca facturile au fost insusite de debitor puteti utiliza procedura ordonantei de plata(art.1014-1025 NCPC) daca nu, utilizati procedura cu privire la cererile de valoare redusa(Art.1026-1033 NCPC).
danpopescu2011 a scris:

Daca facturile au fost insusite de debitor puteti utiliza procedura ordonantei de plata(art.1014-1025 NCPC) daca nu, utilizati procedura cu privire la cererile de valoare redusa(Art.1026-1033 NCPC).


Cum definiti "facturi insusite de catre debitor"?

Alte discuții în legătură

Actiune in pretentii ncc bellabianca52 bellabianca52 Buna ziua, Pentru formularea unei actiuni in pretentii (neplata facturi cf contract) pe ce dispoitii ale codului civil pot sa intemeiez actiunea? (vezi toată discuția)
Recuperare creanta leona777 leona777 buna ziua, sunt administrator la o firma, si as vrea sa stiu o chestier: daca am de recuperat niste bani de la o societate si vreau sa o chem in judecata pe ... (vezi toată discuția)
Notificare debitor gillu gillu Buna seara! Am trimis o somatie de plata unui debitor pt neachitarea unei taxe de teren si desigur avizat fiind nu a ridicat-o de la posta, revenindu-ne. Dupa ... (vezi toată discuția)