Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare facturi PFA - cerere de valoare redusa sau ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare facturi PFA - cerere de valoare redusa sau ordonanta de plata?

Buna ziua,
Sotia are o problema cu angajatorul.

Pe langa contractul de munca, angajatorul a obligat-o sa faca un PFA si incheie si un contract de prestari servicii pe PFA.

Problema e ca angajatorul a incetat sa mai achite facturile emise pe PFA desi le-a receptionat. In momentul acesta exista 7 facturi emise si neplatite pe perioada Nov 2015 - mai 2016 in valoare de cca 8000 lei.

Intrebare catre dvs este ce cale e recomandata pentru recuperarea datoriilor. cererea cu valoare redusa sau ordonanta de urgenta?

Multumesc
Cererea cu valoare redusa are un plafon de 2.000 de lei - deci fie spargeti debitul in valori sub acest prag fie introduceti pe ordonanta de plata (atentie la procedura prealabila in acest caz).
a_fleancu a scris:

Cererea cu valoare redusa are un plafon de 2.000 de lei - deci fie spargeti debitul in valori sub acest prag fie introduceti pe ordonanta de plata (atentie la procedura prealabila in acest caz).

Stiam ca limita de aplicabilitate este 10.000 lei. S-a schimbat?
Scuze, aveti dreptate.
Eroarea imi apartine.
Daca facturile au fost insusite de debitor puteti utiliza procedura ordonantei de plata(art.1014-1025 NCPC) daca nu, utilizati procedura cu privire la cererile de valoare redusa(Art.1026-1033 NCPC).
danpopescu2011 a scris:

Daca facturile au fost insusite de debitor puteti utiliza procedura ordonantei de plata(art.1014-1025 NCPC) daca nu, utilizati procedura cu privire la cererile de valoare redusa(Art.1026-1033 NCPC).

Cum definiti "facturi insusite de catre debitor"?