Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intretinere neplatita de chirias
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intretinere neplatita de chirias

pt recuperarea cheltuielilor cu intretinerea cum at fi de preferat sa procedeze propretarul unui apartament inchiriat?
- sa il actioneze pe chirias in instanta pe dreptul comun?
- pe ordonanta de plata?
- actiune de valoare redusa?
Aveti contract inregistrat la ANAF?
Daca da, acesta reprezinta titlu executoriu. Daca nu aveti contract inregistrat la fisc - este evaziune fiscala.
Daca este inregistrat la ANAF - mergeti cu actele la un executor, semnati cererea de executare si puneti actul in executare.
Conf.art.1798 NCC"Contractele de locatiune incheiate prin inscris sub semnatura privata care au fost inregistrate la organele fiscale,prcum si cele incheiate in forma autentica constituie titluri executorii pentru plata chiriei la termenele si in modalitatile stabilite in contract sau,in lipsa acestora,prin lege."Ca atare, este vorba doar despre plata chirieinu si ptr.cheltuieli de intretinere.Actionati conf.Titlul X NCPC Procedura cu privire la cererile de valoare redusa.
pai da ... intrebarea viza intretinerea restanta, nu chiria ... deci?
Deci,Titlul X NCPC Procedura cu privire la cererile de valoare redusa.
Daca amiabil nu puteti solutiona,parcurgeti procedura prealabila de notare oficiala a chiriasului cu obligati achitarii obligatiilor contractual asumate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca debitorul nu intelege sa isi asume responsabilitatea contractual asumata,promovati actiune in temeiul disp art. 1026 – art. 1033 NCPC