Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare C.I.M. pensie de invaliditate gr.II
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare C.I.M. pensie de invaliditate gr.II

Buna ziua !

Un salariat aflat in concediu medical inca de la inceputul anului ,a prezentat astazi , 24.08.2016 decizia medicala privind incadrarea in gradul II de invaliditate, decizie medicala emisa in data de 11.08.2016.

Mentionez ca salariatul figureaza in concediu medical pana la 31.08.2016.
Este corect daca ii fac incetarea CIM. la finalizarea concediului pt incapacitate temporara de munca , respectiv cu 01.09.2016 si nu "la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul II"?

Cum sa procedez ? Multumesc mult pt raspuns !
Potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun., c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.

Asadar, la data de 24.08.2016c.i.m. inceteaza de drept si, prin urmare, nu aveti cum sa-i incetati c.i.m. la expirarea duratei concediului medical.