Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... există vreun text de lege ?- condiții de scoatere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

există vreun text de lege ?- condiții de scoatere dintr-o comisie ?

Directorul instituției noastre a numit dintr-o asemenea comisie ?
ntr-o decizie o comisie de inventariere.
Un membru al comisiei vrea să fie scos din comisie.
Care sunt condițiile legale, condițiile prevăzute de
lege, în care salariatul poate fi scos dintr-o asemenea comisie ?
Exista vreun text /articol de lege în acest sens ?
Salariatul poate refuza sa mai facă parte din comisie ?

Raspuns la intrebarile referitoare la comisia de inventariere le regasiti in OMFP 2861/2009pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii ANEXA,astfel:

6.(3)Pentru desfăşurarea în bune condiţii a operaţiunilor de inventariere, în comisiile de inventariere vor fi numite persoane cu pregătire corespunzătoare economică şi tehnică, care să asigure efectuarea corectă şi la timp a inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii, inclusiv evaluarea lor conform reglementărilor contabile aplicabile.

(4) Inventarierea şi evaluarea elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii se pot efectua atât cu salariaţi proprii, cât şi pe bază de contracte de prestări de servicii încheiate cu persoane juridice sau fizice cu pregătire corespunzătoare.

(5) Din comisia de inventariere nu pot face parte gestionarii depozitelor supuse inventarierii, contabilii care ţin evidenţa gestiunii respective şi nici auditorii interni sau statutari.

Prin proceduri interne, entităţile pot stabili ca la efectuarea operaţiunilor de inventariere să participe şi contabilii care ţin evidenţa gestiunii respective, fără ca aceştia să facă parte din comisie.

(6) Membrii comisiilor de inventariere nu pot fi înlocuiţi decât în cazuri bine justificate şi numai prin decizie scrisă, emisă de către cei care i-au numit.

Dar care sunt acele cazuri bine justificate nu spune nimeni .....

Daca ma puteti ajuta cu un text de lege in acest sens ....

Salariatul vrea sa fie scos din comisie pentru ca are multa munca la locul sau de munca...
dar acesta poate fi un motiv ? ..... pentru ca toti salariatii au de munca .....
Va spun din practica intalnita , situatii in care se poate inlocui un membru al comisiei :
- incetarea raportului de munca/de serviciu
- incapacitatea temporara de munca
- suspendarea c.i.m. sau a raportului de serviciu
Dar motivul invocat de salariat poate fi luat in calcul ?

Va rog frumos un punct de vedere.
Am cautat in legislatie si pe Internet si nu am gasit nici o situatie similara.
oanaportar a scris:

Salariatul vrea sa fie scos din comisie pentru ca are multa munca la locul sau de munca...
dar acesta poate fi un motiv ? ..... pentru ca toti salariatii au de munca .....

Acest motiv nu poate fi luat in considerare ca fiind unul bine intemeiat ,puteti sa-mi precizati ce functie are angajatul respectiv?