Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM si revenire salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM si revenire salariat

Buna ziua,

Daca un salariat a absentat nemotivat de la munca o zi, contractul se suspenda pt absente nemotivate, chiar daca este o singura zi si apoi salariatul se intoarce la munca?
Se urmeaza toata procedura:convocare salariat, proces-verba, etc?

Va multumesc!
1. S-a emis decizie de supendare a c.i.m. pentru acea zi?

2. Regulamentul intern sau c.c.m. aplicabil prevad demararea cercetarii disciplinare pentru o zi de absenta nemotivata?

3. Codul Muncii nu prevede obligativitatea suspendarii c.i.m. pentru absente nemotivate.

art.51
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.
1.Nu s-a emis decizia de suspendare cim pt acea zi.
2.In regulamentul intern nu se prevede demararea cercetarii disciplinare pt o zi absenta nemotivata.
In acest caz, va figura in pontaj, in adeverinta de vechime si in D112 cu o zi de absenta nemotivata.