Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... termen de predare al dosarului la procuratura
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

termen de predare al dosarului la procuratura

Asadar am avut un accident rutier in 25.01.2009 , eu parte vatamata cu spitalizare la sectia neuroghirurgie, in total 86 de zile de ingrijiri medicale pentru fractura de craniu si hematom epidural, pasagera din spate a suferit splenectomie (extirparea splinei) deci lipsa de organ in urma accidentului cu 56 de zile ingrijiri medicale.Din start caz penal.Dupa deschiderea dosarului vinovatul a solicitat expertiza tehnica, eu am angajat expert asistent.Eu mi-am platit expertul , vinovatul nu.Din acest motiv expertul sau nu a predat rezultatul expertizei la Politie , iar Politia nu poate preda cazul la Procuratura.Cum poate fi constrans sa plateasca expertiza pe care el a cerut-o?Mentionez ca in Procesul-Verbal intocmit de Politie se mentioneaza faptul ca el este vinovat dar el nu recunoaste eacest fapt de aceea a cerut expertiza asupra accidentului.
popattila a scris:

Asadar am avut un accident rutier in 25.01.2009 , eu parte vatamata cu spitalizare la sectia neuroghirurgie, in total 86 de zile de ingrijiri medicale pentru fractura de craniu si hematom epidural, pasagera din spate a suferit splenectomie (extirparea splinei) deci lipsa de organ in urma accidentului cu 56 de zile ingrijiri medicale.Din start caz penal.Dupa deschiderea dosarului vinovatul a solicitat expertiza tehnica, eu am angajat expert asistent.Eu mi-am platit expertul , vinovatul nu.Din acest motiv expertul sau nu a predat rezultatul expertizei la Politie , iar Politia nu poate preda cazul la Procuratura.Cum poate fi constrans sa plateasca expertiza pe care el a cerut-o?Mentionez ca in Procesul-Verbal intocmit de Politie se mentioneaza faptul ca el este vinovat dar el nu recunoaste eacest fapt de aceea a cerut expertiza asupra accidentului.
Faceti vorbire despre un dosar de cercetare penala, s-a incheiat cercetarea cu propunerea procurorului de a trimite in judecata pe autorul accidentului? Atata vreme cand cercetarea penala nu s-a incheiat, in sensul ca procurorul sa dispuna prin rechizitoriu trimiterea in judecata a vinovatului, nu puteti sa recuperati banii cheltuiti in spital!
Cel care solicita o astfel de proba, va trebui sa inainteze plata expertului. In cazul in care refuza acest lucru, invinuitul decade din proba si dosarul mai face un pas; dvs. inteleg ca nu doriti sa se efectueze acea expertiza, astfel incat solicitati returnarea avansului de onorariu si inaintarea dosarului catre parchet.
Aveti grija ca in proces sa introduceti firma de asigurari unde are asigurarea RCA pers. vinovata. ( sa speram ca are) intrucat, dupa modul cum se desfasoara ancheta si atitudinea lui, va fi singura posibilitate ( si cea mai potrivita, de altfel) sa recuperati sumele care vi se cuvin cu titlu de despagubiri.
ba da, doresc sa se efectueze expertiza deoarece din cate se pare aceasta confirma rezultatul procesului verbal incheiat de Politie la fata locului , si anume faptul ca respectivul este de vine pentru producerea accidentului, lucru pe care el il neaga (a patruns pe contrasens si a intrat in masina mea) .iar in ceea ce priveste asigurarea lui..hmmmm este de Austria (Victoria Wolksbanken Viena),am luat legatuta cu asiguratorul, nu l-am chemat in proces.