avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Cuantumul indemnizatiei de instalare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Cuantumul indemnizatiei de instalare

Valoarea indemnizatiei de instalare este cea a unui salariu de baza la momentul depunerii cererii sau in luna acordarii acelei sume sau la alegerea institutiei?
Am adresat aceasta intrebare pentru ca au fost facute majorari salariale in cursul anului scolar 2015-2016 si salariul de baza s-a modificat.
Extrasele din legi sunt binevenite.
Eu urmez sa primesc indemnizatia de instalare si indeplinesc toate criteriile prevazute de lege.
Cel mai recent răspuns: bizman , utilizator 12:09, 4 Noiembrie 2016
Va multumesc pentru raspuns!
Vroiam sa stiu daca pentru luna septembrie 2015 salariul grila=salariul de baza?
Indemnizatia de instalre =salariul grila?
Intreb pentru ca este o diferenta foarte mare intre salariul de baza care apare in fluturas si salariul grila.

Pe site-ul salarii.bestbigdeal.com cand calculeaza salariul de baza foloseste formula [(salariu grila)+(Indemnizatie dirigentie)] x 1.1 (oug103) x 1.05 (mar 2015) x 1.05 (sep 2015)

Eu nu mai inteleg!
Mie mi s-a oferit un salariu grila asa cum apare pe fluturas iar pe fluturas salariul de baza este mult mai mare.
Ma poate lamuri si pe mine cineva?
Ultima modificare: Duminică, 28 August 2016
Ion101, utilizator
Ion101 a scris:

Vroiam sa stiu daca pentru luna septembrie 2015 salariul grila=salariul de baza?
Indemnizatia de instalre =salariul grila?
Intreb pentru ca este o diferenta foarte mare intre salariul de baza care apare in fluturas si salariul grila.

Pe site-ul salarii.bestbigdeal.com cand calculeaza salariul de baza foloseste formula [(salariu grila)+(Indemnizatie dirigentie)] x 1.1 (oug103) x 1.05 (mar 2015) x 1.05 (sep 2015)

Eu nu mai inteleg!
Mie mi s-a oferit un salariu grila asa cum apare pe fluturas iar pe fluturas salariul de baza este mult mai mare.
Ma poate lamuri si pe mine cineva?


Trimiteti un fluturas pe pagina de fb a sitului mentionat si va raspund. In luna septembrie salariul grila nu avea cum sa fie egal cu salariul de baza pentru ca grila a fost stabilita prin Legea 63/2011 iar din 2011 au intervenit pe parcurs niste majorari, respectiv 10% majorare pt cei cu vechimea in invatamant de pana la 6 ani, 5% in martie 2015 si 5% in septembrie 2015. Din acest motiv grila se inmulteste cu 1.1, 1.05 si 1.05. Sunt cele trei majorari mentionate
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2016
bizman, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie instalare - profesor aquaman aquaman Buna ziua, As dori, daca puteti, sa ma lamuriti cu o problema: se mai acorda indemnizatie de instalare pentru profesorii incadrati intr-o alta localitate ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de instalare maria-m maria-m un cadru didactic angajat in septembrie 2013 cu data de 01, calificat nu a beneficiat de indemnizatia de instalare, acum la inceputul anului 2016 a depus la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de instalare Ion101 Ion101 Am inteles ca prima de instalare este egala cu un salariu de baza si ca valoarea salariului de baza in acest caz este egala cu un salariu de incadrare. Este ... (vezi toată discuția)