Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto cu victime
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto cu victime

Bună seara! Soțul meu a făcut un accident auto în data de 21.11.2015 în care a fost implicata o motocicleta. Victima a suferit o accidentare la glezna din informatiile pe care le știm. S-a deschis un dosar, soțului i s-a suspendat dreptul de a conduce timp de 4 luni din care 3 luni au fost calculate pentru termenul victimei de a depune plângere. În luna martie 2016 termenul urma sa treacă însă soțul nu a știut exact data în care expirau cele 4 luni, astfel s-a urcat la volan și s-a dus la Udriste sa afle situația permisului. La întoarcere bineînțeles la oprit politia și s-a deschis un alt dosar. Procurorul susține în momentul de fata ca al doilea dosar este dat spre achitare. Intre timp am aflat ca victima din primul dosar a depus plangerea respectiva și ca acum dosarul este la Parchet. Ce este de făcut? De ce nu am primit pana acum scrisoarea cum ca victima a depus plângere? Soțul sta de aproape 9 luni fără permis și avem nevoie sa ne deplasam pentru ca eu sunt însărcinată...va rog sa îmi dați niște sfaturi. Avem și un avocat care nu se știe de ce nu a aflat pana acum ca victima a depus totusi plângere...
Vorbiti cu avocatul ca sa se intereseze cum poate de caz si sa vada ce se poate face.

Avocatul nu avea de unde sa stie ca s-a mai depus o plangere.
Nici nu este in sarcina lui asa ceva conform contractului incheiat cu el.

Nici polititistii sau procurorii nu stiu toti ca s-a depus o plangere si e logic ca daca nici toti care sunt arondati pe o zona nu pot sa stie avocatul cu atat mai putin...deoarece nici nu este platit ca sa stie absolut tot ceea ce se intampla...
Ca sa afle avocatul tot ar fi un cost de-a dreptul excesiv deoarece ar trebui ca zilnic sa se informeze...

Nu cunosc niciun caz in care avocatul sa fie platit ca sa afle tot...si nici nu am auzit sa existe...un astfel de caz...
Nimeni nu stie ca s-a depus o plangere penala pana ce nu e chemat sa dea o declaratie.
Asta e una din neplacerile unui accident....pana nu se solutioneaza dosarul penal, nu poate decat sa mearga din 30 in 30 de zile sa ia dovada de la Parchet.
Nu are dovada? Nu si-o prelungeste in fiecare luna la Parchet?
Cate zile de ingrijiri medicale are motociclistul? Daca are sub 90 (cel mai probabil are mai putin de 90), fapta nici nu e o infractiune si o chestiune de timp pana cand se va da o solutie favorabila dumneavoastra de Parchet.
Mihaela Enache, Avocat