Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

am fost in concediu de odihna 8zile din luna august, iar acum mi se retine bani din salariu pentru cele 8 zile de concediu. Este corect acest lucru?
Nu este normal ,mai ales ca e un lucru real de care beneficiaza toata lumea, nu cumva v-a dat firma in concediu fara plata in mod obligatoriu ?
Pentru CO se plateste indemnizatia de concediu si nu salariu ... prin urmare, este legal ca salariul sa fie achitat pentru perioada efectiv lucrata.
S-a specificat clar de catre patron ca este vorba de concediu de odihna . Deja s-a si pus in practica la ceilalti colegi.
Nu am primit niciodata indemnizatia de concediu de odihna cea care se spune ca se plateste cu 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.
Intrebati pe patron si, mai ales, pe contabil cum de au facut asa ceva. Nici nu v-a platit indemnizatia, dar o retine?
Poate nu ati inteles dvs. bine ce au spus pentru ca este o aberatie ce spune patronul dvs.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane