avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentare la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentare la proces

Acum vreo 2 sau 3 ani, am facut o reclamatie la politie deoarece fiul meu minor primea telefoane obscene de la un individ. Recent, am fost chemati in instanta impreuna cu sotia mea si cu copilul nostru pentru ca se pare ca l-au prins pe individ. Intre timp, insa, noi ne-am mutat in strainatate si nu putem sa ne prezentam la proces. Am trimis instantei o nota de sedinta in care explicam situatia. Am precizat in nota respectiva ca ne este greu sa venim toata familia in Romania pentru a ne prezenta la proces si ca nu avem niciun fel de pretentii privitoare la respectivul proces.. Am scris ca din cauza ca ne-am mutat dorim sa ne retragem reclamatia.Problema este : avem dreptul sa afirmam ca ne retragem reclamatia ? Ce riscam ? Riscam, cumva, vreo amenda penala ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:52, 29 August 2016
Cereți audiere prin comisie rogatorie ca sa nu veniți în tara
Va multumesc mult pentru raspuns dar eu am trimis deja nota de sedinta. Ce pot pati ?
Nu riscati amenda, se va considera nesustinuta plangerea penala in ce priveste latura civila.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Se va trimite politia sa va caute la locuință din România.
Amenda se aplica de fel dar în cazul dvs. e discutabil deși legea nu va exonerează de amenda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal inselaciune mikke12i mikke12i Buna ziua , am vandut si vand produse pe okazii,ro fara a avea probleme pana in acest moment cu clientii nemultumiti , unul dintre ei mi a facut bucuria de a ... (vezi toată discuția)
Chemat martor intr-un dosar al3xn01 al3xn01 Buna seara, am si eu o intrebare, azi m-am trezit la usa cu un domn politai la investigarea fraudelor, acum cv timp 1 an jumate cred, am cumparat de pe net o ... (vezi toată discuția)