Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... instigare ura rasiala
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

instigare ura rasiala

ce se intampla daca folosesti cuvinte obscene tip <cioara borata, tigan borat> pe un forum online? ar putea fi considerata infractiune?
Daca Politia ar sta sa urmareasca toate aceste injuraturi, n-ar mai avea alta treaba, nici personal care sa raspunda la apelurile de urgenta n-ar mai avea.

Plus ca nu sunt foarte sigur ca e o fapta penala, depinde.
mi se pare ca instigare ar fi sa spui <hai sa omoram tiganii>. daca discursul este doar de tipul: tiganii sunt nespalati, ciorile dracului, e groaznic sa fii tigan - mi se par doar insulte si nu indemnul la actiune. e ca la diferenta dintre amenintare si injurie
Pai nici liderii Noii Drepte nu sunt anchetati penal pentru instigare la ura rasiala, darmite unul care a folosit o injuratura.