Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de v/c cu clauza de intretinere si uzufruct ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de v/c cu clauza de intretinere si uzufruct viager. Lipsa discernamant la unul dintre batrani.

Buna ziua,
O familie de batrani, ea de 86 de ani si el de 80 de ani vor sa faca un contract de vanzare cumparare a casei cu clauza de intretinere si uzufruct viager unei familii de tineri. Ambii batrani isi doresc incheierea acestui contract dar este posibil ca batrana de 86 de ani sa nu obtina certificatul medico-legal psihiatric privind discernamatul datorita unui inceput de senilitate, dementa....datorat varstei. Familia de tineri ii ingrijeste deja pe batrani de mai bine de 8 luni fara nici un act, dar in schimb are dovezi solide. Batranii nu au copii, ci doar un nepot minor....fiul unicului lor copil care a decedat. Aparent mama, copilului care nu a fost casatorita cu decedatul, nu are nici o pretentie la casa. Ce acte se pot face in acest caz ?
Nonynel, utilizator
In conditiile in care doamnei ii lipseste discernamantul, trebuie declarata incapabila si desemnata o persoana care sa ia deciziile in locul dansei, in interesul acesteia.
Multumesc mult pentru raspuns. In acest caz particular, sotul doamnei poate sa fie declarat tutore / curator.....nu stiu care este exact termenul ?