Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,matusa mea(sora mamei)din Suceava,eu locuind in Brasov, locuieste in casa socrilor ei ambii decedati,si sotul ei ,unicul lor copil a decedat si el in urma cu 4 ani.La randul lor ei nu au copii,La moartea batranilor unchiul nu a facut succesiunea,pentru casa si pamant iar dupa moartea lui nici matusa nu a facut succesiunea.Mentionez ca acum 2 ani matusa mea a avut o cadere nervoasa si de atunci nu comunica si nu vrea sa fie dusa la un control de specialitate,are 67 de ani si nu se poate ingriji singura.Ce acte am nevoie pentru ca matusa sa fie dusa cu forta la un azil de batrani si ce pot face ca sa nu piarda casa si pamantul,
Buna ziua,
Foarte posibil ca matusa sa sufere de Alzheimer/dementa senila si sa aiba nevoie de a fi instituita masura interzisului judecatoresc.
Pentru aceasta este nevoie de actiune in instanta, de expertiza medico-legala pentru a stabili daca are discernamant si se poate sau nu ingriji singura si de bunurile ei, de cineva care sa vrea sa-i fie tutore. Tutorele se ingrijeste de persoana si bunurile ei.
Ar trebui sa o vada macar un medic de familie care sa vina acasa si sa va spuna o parere despre starea ei, apoi sa contactati un avocat care sa se ocupe de eventualul dosar de tutela si interzis judecatoresc. Tutorele poate face demersuri inclusiv pentru dezbaterea succesiunilor nedezbatute.
O zi buna!
multumesc