Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda penala daca esti in termenul de incercare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda penala daca esti in termenul de incercare

Buna seara! Daca am inchisoare cu suspendare 2 ani si in aceasta perioada primesc o amenda penala, aceasta din urma se va transforma in inchisoare cu executare, din cauza faptului ca sunt in termenul de incercare? Mentionez ca amenda penala o voi lua pentru alta fapta decat cea pt care am fost deja condamnat.
Va multumesc!
Cine a zis ca veti primi amenda penala?

In caz de savarsire a unei noi infractiuni nu se prea aplica amenda penala ci revocarea suspendarii executarii pedepsei...ca regula de baza...
Da, chiar daca veti primi o amenda penala pentru a doua fapta vi se va revoca beneficiul suspendarii executarii pedepsei si veti executa cei doi ani.